10 maja 2018r. naszą szkołę odwiedzili pszczelarze, pasjonaci p.Wioletta Okulska i p. Łukasz Michałowski, którzy w dwóch klasach II oraz w dwóch „zerówkach” poprowadzili warsztaty przyrodnicze pt. „Poznajemy życie pszczół”.
Podczas prowadzonych zajęć dzieciaki poznały wiele intersujących ciekawostek z życia pszczół m. in. krótką historię – od barci do nowoczesnego ula, co to jest rodzina pszczela – matka, truteń, robotnica, czego pszczoły potrzebują do życia, podział prac w ulu, jak długo żyją pszczoły i dlaczego tak jest, ile pszczół jest w ulu – w zależności od pory roku? Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy informacji o tym pożytecznym owadzie, który produkuje nie tylko smaczny miodek, pszczele mleczko, propolis i wosk. Siła małej pszczółki tkwi w umiejętności zapylania roślin. Dzięki temu z pąka rozwija się kwiat, a z niego owoc i nasiona – źródło pożywienia ludzi, zwierząt, ptaków. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni! Musimy więc dbać o środowisko naturalne, którego degradacja powoduje zmniejszenie populacji pszczół. Opryski, śmiecie, wycinanie drzew, a przede wszystkim wypalanie traw zagrażają życiu milionów pszczół. Wystarczy minimum wysiłku i dobrej woli ze strony człowieka, aby zatrzymać ten niebezpieczny proces – apelowali do zgromadzonych uczniów zaproszeni goście. Zwrócili też uwagę na niezwykłą mądrość pszczelego rodu, od którego możemy nauczyć się: pracowitości, (roczna produkcja 2,5 tony miodu na potrzeby swoje i ludzi), odpowiedzialności, (pszczoła robotnica, gdy ginie rój, ostatnią kroplę miodu oddaje królowej), wyrozumiałości i tolerancji, (w małym ulu żyje ok. 5000 pszczół). Zaproszeni goście przekonywali uczniów o pszczelich walorach oddziałując na wszystkie zmysły. Ogromną ciekawostką było zaprezentowanie żywych pszczół (około 2000 wraz z królową matką) w ulu pokazowym oraz degustacja pyłku, własnoręczne wykonanie świec z wosku i możliwość przebrania się w strój pszczelarza.
Wszyscy zgodzili się z zaproszonymi gośćmi: Pszczoły należy podziwiać, kochać, a przede wszystkim chronić.
Nasi goście są przedstawicielami Stowarzyszenia Apicultura, zajmuje się ono gównie promocją projektu „Pszczoła w mieście”, który pełni funkcję edukacyjną, mającą za zadanie ukazania możliwości życia pszczół w symbiozie z człowiekiem oraz promującą.
Ponadto każdy z naszych gości prowadzi własną pasiekę – pan Łukasz jest właścicielem Jaśminowej Pasieki, a pani Wioletta zajmuje się apiterapią i prowadzi pasiekę Mimoza.
Jesteśmy pełni podziwu dla wiedzy i pasji pszczelarzy oraz wdzięczni za wspaniałą lekcję przyrody.
/Renata Drzymała/