• Dziękujemy za wsparcie w akcji "Talenciaki"

     • Nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Szkoły Pełne Talentów”, organizowanej przez sieć sklepów Lidl. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, uczniów, rodziców, nauczycieli udało się uzbierać 1401 Talenciaków. Talenciaki wymieniliśmy na zestaw materiałów kreatywnych i papierniczych oraz na pakiet 5 klasycznych gier świetlicowych . Dziękujemy Wszystkim Osobom, które wspomogły naszą akcję.

       /Faustyna Dąbrowska/

     • Zapraszamy do udziału w akcji "Torba charytatywna"

     • Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas oraz Wolontariusze Koła Wolontariatu zapraszają do włączenia się w akcję "Torba charytatywna".

      Czas zbiórki: 27.11.2023 r. - 15.12.2023 r.

      Wszystkie szczegóły na plakacie.

     • WYJAZD KLAS VII-VIII

     • 27 listopada klasy VIIa i VIIb pod opieką pań: Katarzyny Sikory i Anety Dudek udały się na wycieczkę edukacyjną. Pierwszym punktem była wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym, gdzie bardzo serdecznie powitały nas panie: Patrycja Bednarska i Karolina Dulik. Uczniowie najpierw zostali oprowadzeni po Izbie Pamięci gen. Władysława Sikorskiego, a potem wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej lekturze pt. "Mały Książę". Zajęcia nie tylko utrwalały zagadnienia związane z utworem, ale sprawdzały znajomość książki i wyzwalały kreatywność. Uczniowie, podzieleni na grupy, tworzyli wymyśloną przez siebie planetę, którą mógłby odwiedzić Mały Książę i czegoś się  na niej nauczyć. Grupy prezentowały przepiękne prace plastyczne, jednocześnie omawiając, jakie pouczenie wynikało z wizyty. Panie bibliotekarki nagrodziły słodkimi niespodziankami uczniów, którzy przygotowali trójwymiarową planetę: Milenę Sasor, Karolinę Przygodę, Krystiana Rzeźnika, Filipa Sowę i Igora Kamudę. Oceny bardzo dobre z języka polskiego otrzymała grupa, która najlepiej zaprezentowała swoją planetę, omawiając jej walory dydaktyczne. Należeli do niej: Sandra Piekarska, Igor Salamaga, Przemek Kasprzak, Kamil Lampart i Bartek Sasor. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i słodycze, za co serdecznie dziękujemy.

      Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Domu Kultury w Baranowie Sandomierskim, gdzie uczniowie udali się na spektakl pt. "Dziady cz. II" w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Krakowa. Do klas VII dołączyły również klasy VIII, którymi opiekowały się panie: Lidia Rakoczy i Ewa Krępa. Interpretacja dramatu Adama Mickiewicza nie wszystkim przypadła do gustu, ale wrażenie zrobiła mroczna scenografia i starolitewskie pieśni wykonane przez aktorki. Pojawił się nawet pomysł przygotowania szkolnego przedstawienia, które wierniej odtwarzałoby treść lektury, więc czekamy na efekty:))

      /Katarzyna Sikora/

     • "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"

     • 24 listopada odbyło się podsumowanie XVII edycji konkursu literackiego poezji patriotyczno-religijnej ph. "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary" pod patronatem Wójta Gminy Tuszów Narodowy organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuszowie Narodowym. Uczniowie mieli za zadanie napisać wiersze o tematyce religijnej lub patriotycznej, które zostały ocenione przez specjalnie powołane jury. W tym roku na konkurs wpłynęło 45 wierszy, napisanych przez 41 autorów, z czego komisja nagrodziła 5 utworów i wyróżniła 14 wierszy w trzech kategoriach wiekowych.

      W najmłodszej kategorii szkół podstawowych wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Maliniu: Kacper Faraś i Marcela Rymarowicz z klasy IV, Sara Kusek z klasy VI, Igor Salamaga z klasy VIIb (opiekun Katarzyna Sikora), Milena Salamaga i Zuzanna Surowiec z klasy V (opiekun Ewa Krępa). Wyróżnienie trafiło do Kacpra za wiersz pt. "Patriotyczna kraina", który można przeczytać poniżej. Kacper udał się na uroczyste podsumowanie konkursu pod opieką pani dyrektor i odebrał dyplom z rąk gospodarza naszej gminy.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

      Patriotyczna kraina

      Moja Polska to piękna kraina
      Żyję w niej ja i moja rodzina
      Znajdują się tu parki, pomniki, krajobrazy
      Duże zwierzęta, małe okazy

      11 listopada to dzień wielki dla obywatela
      Wszyscy świętują, podniosła atmosfera
      Huczne parady, marsze, biegi
      Patriotyczne śpiewy dla koleżanki, kolegi

      Kocham Polskę i wam dobrze radzę
      Dbajcie o kraj, jego mieszkańców, władzę
      Upamiętniajcie święta, bohaterów, ich czyny
      Cieszcie się z niepodległości polskiej krainy.

      /Katarzyna Sikora/

     • #LaboratoriaPrzyszłości na lekcjach techniki.

     • Szycie ręczne w klasie V

      „Tańcowała igła z nitką,
      Igła - pięknie, nitka - brzydko.

      Igła cała jak z igiełki,
      Nitce plączą się supełki.

      Igła naprzód - nitka za nią:
      „Ach, jak cudnie tańczyć z panią!””

      Cytując fragment wiersza J. Brzechwy, prezentujemy prace  kasy V powstałe na lekcji techniki. Uczniowie poznali ściegi szycia ręcznego podstawowe i ozdobne. Ciekawe, kto rozpozna ścieg za igłą, stębnówkę, ścieg dziergany lub obrębowy?

       

      Elektronika w klasie VI

         W listopadzie podczas lekcji techniki uczniowie wcielili się w rolę przyszłych elektroników. Elektronika to wspaniała zabawa, trenuje logiczne myślenie oparte na prawach fizyki i matematyki, uczy dokładności i staranności. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do opanowania teoretycznych podstaw elektroniki, aby później móc zastosować je w praktyce, a mają taką możliwość dzięki zestawom pozyskanym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", są to m.in. zestawy SEKRETY ELEKTRONIKI. Samodzielnie przeprowadzone przez uczniów doświadczenia oraz zbudowane według schematu obwody sprawiły uczniom dużo radości, satysfakcji. Zajęcia takie rozwijają kreatywność oraz dodatkowo motywują do odkrywania kolejnych fizycznych zagadnień.

       

      Gratulujemy cierpliwości, dokładności i kreatywności w wykonaniu!

      /A. Leśniak/

     • Zerówka - Dzień Misia

     • 25 listopada świętowaliśmy w zerówce Dzien Misia. Wszyscy przynieśli swoje ulubione pluszaki, towarzyszyły one dzieciom przez cały dzień. Zapoznaliśmy się z genezą tego święta. Dzieci dowiedziały się, że przed laty, prezydent USA Teodor Roosevelt polując na dziką zwierzynę znalazł młodego niedźwiadka, uratował go. Wydarzenie to opisały gazety, a producent zabawek, czytając artykuł, wpadł na pomysł wyprodukowania zabawki - misia o imieniu Teddy. Od tej pory misie towarzyszą dzieciom na codzień; jako przytulanki, w bajkach, jako bohaterowie książkowi.

      /Renata Drzymała/

     • ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS IV - VIII

     • W czwartek 23 listopada w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową. Uczniów klas IV - VIII fantastycznie zabawiali: Antonina Gąska, Maja Ziobroń, Zuzanna Sasor, Marlena Vizauer oraz przewodniczący SU Artur Kamuda. Muzyka lat 90-tych nie pozwoliła na bezczynne siedzenie tylko skłaniała do wyśmienitej zabawy. Dodatkową atrakcją była ścianka zdjęciowa oraz pomysłowe stroje uczestników.

      /Opiekun SU A. Lesniak/

     • Zerówka - zabawa "andrzejkowa"

     • 23 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego, zgodnie z tradycją świętowały "andrzejki". Podczas krótkiej prezentacji poznały pradawne zwyczaje związane z tym dniem, który w/g kalendarza przypada na 30.11. Były zabawy, konkursy i wesołe tańce. Dzieci przebrane w piękne kostiumy radośnie spędziły czas, doskonale się integrowały i potraktowały wszelkie konkurencje "z przymróżeniem oka". Nie zabrakło oczywiście zdjęc "na ściance", którą przygotowała p. Anna Leśniak. 

      /Renata Drzymała/

     • Bal andrzejkowy klas II-III

     • W czwartek 23 listopada w naszej szkole odbył się bal andrzejkowy dla klas II-III . Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością. Pięknie udekorowana aula, zamieniła się w salę balową. Imprezę andrzejkową rozpoczęli wychowawcy klas Panie Anna Jachowicz, Renata Hyjek i Faustyna Dąbrowska, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, własnoręcznie przygotowane maski, bawiły się w rytm swoich ulubionych przebojów, a pomiędzy taneczną aktywnością przygotowano dla nich specjalne atrakcje, gry i zabawy. Elementy rywalizacji w zaproponowanych rozgrywkach bardzo spodobały się zgromadzonym i chętnie w nich uczestniczyli. Wspólne zabawy sprzyjały integracji oraz sprawiły dzieciom wiele radości. Szybko minął nam ten radosny czas, bo bawiliśmy się doskonale. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane.

      / Anna Jachowicz/

     • Wycieczka do PZL Mielec

     • W dniu 20.11.2023 uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o. o. należące do koncernu Lockheed Martin w Mielcu. Uczniowie zapoznali się z etapami produkcji śmigłowców, które produkowane są w zakładach lotniczych. Dowiedzieli się, jakie stanowiska pracy oferuje zakład lotniczy i jakie należy posiadać wykształcenie, aby móc pracować w firmie. Pan przewodnik przybliżył również  historię powstania zakładów lotniczych na terenie Mielca oraz jakie były w nim produkowane samoloty które  uczniowie mogli zobaczyć i wykonać pamiątkowe zdjęcia  przy stałej ekspozycji wystawy samolotów produkowanych w Mielcu: An2, TS-11 Iskrze i Irydzie M-96 .Wyjazd zorganizowany był w ramach doradztwa zawodowego.

      /Agata Burda - Rusin/
                                              

       

     • Informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy

     • Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

      W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

     • Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej

     • 15 listopada klasa I i zerówka odwiedziły Muzeum Bobki Choinkowej w Nowej Dębie. Jest to pierwsze, niepowtarzalne miejsce w świecie, gdzie można poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Podziwiać tu można tysiące wyjątkowych, ręcznie robionych ozdób choinkowych oraz poznać proces ich powstawania. Właściciel, Janusz Biliński założył firmę w 2012 roku, ale kolekcjonował unikatowe bombki już wcześniej. Jego marzeniem było ukazanie tradycyjnych sposobów tego pracochłonnego rękodzieła kolejnym pokoleniom, co z powodzeniem się powiodło. Dzieci uczestniczyły w pokazie dmuchania baniek, srebrzenia ich, a następnie ręcznego zdobienia w dekoratorni. Następnie samodzielnie ozdabiały bombki. Podczas zwiedzania muzeum poznały różne style zdobienia i świątecznego dekorowania mieszkań, miały też okazję podziwiać nie tylko współczesne, ale również bardzo stare ozdoby, którymi babcie zdobiły choinki. Miejsce zachwyciło nas niezwykłym klimatem, bogactwem i zachęciło do zakupów. Wyjazd zorganizowała pani Maria Jamróz, a opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Hiacynta Jamróz, Renata Drzymała, Katarzyna Nowak, Paulina Ciejka.

      /Renata Drzymała/

     • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • 7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Tego dnia uczniowie klas 3-8 sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia. Każdy, kto udzielił bezbłędnych odpowiedzi otrzyma certyfikat

     • Zerówka i kl.I - spotknie ze Stowarzyszeniem Patriotyczny Mielec

     • Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odwiedzili nas państwo Zabłoccy z synem. Pan Tomasz prężnie działa w Stowarzyszeniu Patriotyczny Mielec, którego założeniem jest między innymi patriotyczna edukacja dzieci i młodzieży. Odpowiedział też na nasze zaproszenie i przeprowadził ciekawe zajęcia o patriotyźmie. Uczestnicy spotkania mieli okazję do przypomnienia i utrwalenia symboli narodowych, podstawowej wiedzy o naszym kraju, dowiedzieli się, co znaczy "być patriotą", a także mogli oglądać, a nawet mierzyć mundur, strzelać z repliki broni i porównać współczesne atrybuty wojskowe z średniowiecznymi - rycerskimi. To już nie pierwsze tego typu spotkanie, planujemy kolejne. Składam serdeczne podziękowanie p. Tomaszowi Zabłockiemu za bezinteresowną współpracę oraz wkład w edukację patriotyczną dzieci.

      /Renata Drzymała/ 

     • WARSZTATY PLASTYCZNO-LITERACKIE

     • 16 listopada 2023 nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach ph. „Inspiracje do wykonania okładki książki”, zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem. W wyjeździe pod opieką pań: Katarzyny Sikory i Anny Leśniak uczestniczyła z klasa VI i chętne dziewczynki z klasy V.

      Najpierw uczniowie zwiedzili salę wystawową, gdzie pani dyrektor Mariola Pelic opowiedziała dzieciom o konkursie "Wydajemy własną książkę", który już od ponad 20 lat jest organizowany przez GOK w Grochowem.  Uczniowie nie tylko zapoznali się z zasadami konkursu, mogli podziwiać przepiękne, własnoręcznie wykonane książki przygotowane w poprzednich edycjach. Utwory te tworzą unikatową Bibliotekę Białych Kruków i zrobiły ogromne wrażenie na naszych uczniach. Niektórzy z nich twierdzili, że zainspirowali się do przygotowania własnej książki i udziału w konkursie.

      Następnie odbyły się warsztaty, które poprowadziła pani Małgorzata Lasek - mistrzyni rękodzieła artystycznego, twórczyni przedmiotów oryginalnych wykonanych najczęściej z recyklingu, specjalista tworzenia kolaży, która pokazała uczestnikom warsztatów, jak można w ciekawy sposób wykorzystać gazety, resztki papieru czy materiału do stworzenia oryginalnej okładki do swojej książki. Dodatkowo pani Lasek omówiła budowę książki, rodzaje okładek, a także kolejne etapy powstawania książki i tworzące ją osoby. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością i powstały przepiękne okładki.

      Ostatnim punktem wyjazdu był relaks na pobliskim placu zabaw, który uatrakcyjniła przepiękna, jesienna pogoda.

      /Katarzyna Sikora/

     • Kolejny bonus za osiągnięcia sportowe

     • Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Maliniu  jest wśród najlepszych w powiecie mieleckim oraz we współzawodnictwie klasyfikacji wojewódzkiej. Przez ostatnie cztery lata wygrywaliśmy klasyfikację powiatową otrzymując nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego. Nie inaczej było w ubiegłym 2022/ 2023 roku. Tym razem w rywalizacji szkół powiatu mieleckiego zajęliśmy II miejsce. W związku z tym otrzymaliśmy nagrodę w postaci pamiątkowej statuetki  i 400 złotych na zakup sprzętu sportowego. Sprzęt został zakupiony w postaci rakiet do gry w badmintona, piłkę do gry w unihokeja.

       Gratulujemy uczniom naszej szkoły, że dzięki ich sukcesom wzbogacamy infrastrukturę sportową.

      / Lesław Jachowicz/

     • Gminne obchody Święta Niepodległości

     • 11 listopada poczet sznadarowy naszej szkoły, w składzie: Krzysztof Hyjek, Jagoda Nowak, Julia Stypa, Mateusz Turkosz, Sara Kusek, Zofia Zalot pod opieką pani dyrektor Hiacynty Jamróz oraz pani Sylwii Skolimowskiej, w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, wziął czynny udział w lokalnych obchodach gminnych. Podczas uroczystości wszyscy uczestnicy oddawali hołd bohaterom i świętowali naszą historię walki o wolność. Atmosfera była nasycona patriotyzmem, a wspólna celebracja jednoczyła społeczność, wzmacniając poczucie wspólnoty i dziedzictwa narodowego. To było nie tylko symboliczne upamiętnienie ważnego momentu, ale także okazja do refleksji nad wartościami, które kształtują naszą tożsamość narodową.

       

     • Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

     • „Leć orle biały nad polską ziemią” pod takim hasłem uczniowie klasy II i III  pod kierunkiem nauczycieli Pani Renaty Hyjek, Pani Faustyny Dąbrowskiej  i Pani Anny Jachowicz przygotowali uroczystą akademię z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele wzlotów i upadków. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się na kartach historii, a przede wszystkim w umysłach wielu pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Na znak wciąż żywej pamięci o bohaterach oraz wdzięczności za ich oddanie i poświęcenie, uczniowie zaprezentowali piękne utwory patriotyczne oraz przypomnieli jakże niezwykle ważną historię naszego kraju.  Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie przedstawili inscenizację zatytułowana „Krzyk białego orła” Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Czym jest wolność dla współczesnych? Dla jednych to możliwość podróżowania bez ograniczeń, dla innych swobodny dostęp do dóbr, a jeszcze dla innych swoboda wypowiedzi bez zamykania okien i ściszania głosu, to możliwość wyrażania swoich uczuć i odczuć wobec rzeczywistości i historii. Wolność trzeba pielęgnować, tym bardziej, że kilka pokoleń o nią walczyło. Nikt nie doceni tego skarbu, jeśli nie będzie pamiętał o ofiarach, o okaleczonych przez kolejnych agresorów rodzinach. Nasza społeczność szkolna stara się pamiętać.

      Uzupełnieniem uroczystości było odśpiewanie przez  wszystkich  uczniów i nauczycieli  czterech  zwrotek hymnu narodowego włączając się tym samym w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Następnym elementem uroczystości było wręczenie przez Panią wicedyrektor Monikę Klich dyplomów zdobytych przez uczniów w różnych zawodach i konkursach w  październiku i listopadzie.

      / Anna Jachowicz/

     • „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”

     • „Idę do parku, lasu – myślę zawczasu” pod takim hasłem na przełomie października i listopada uczniowie klasy III przystąpili do realizacji programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, Dzieci w przystępny sposób dowiedziały się wielu informacji  na temat życia kleszczy, ich wyglądu, występowania, miejsc na ciele człowieka najbardziej narażonych na ukłucie kleszczy. Ponadto dowiedziały się o metodach zabezpieczenia się przed wszczepieniem się kleszcza w ciało człowieka oraz podstawowych zasadach postępowania po ugryzieniu przez kleszcza. Program, został przeprowadzony w ramach zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny  związany z powyższym tematem. Rodzice otrzymali list informacyjny. Dzieci pracowały według załączonego scenariusza. Mamy nadzieję, że realizacja programu przyczyni się do wzrostu poziomu wiedzy na temat kleszczy i chorób przez nie przenoszonych. Wybierając się na spacer do lasu warto pamiętać, że, to szczyt wzmożonej aktywności kleszczy.  

                                                                                                                                                          / Anna Jachowicz/

     • Sukces w „ grze królewskiej”

     • W dniu 8 listopada 2023 roku w hali sportowej w Radomyślu Wielkim odbył się finał rejonowy  Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach. III miejsce wywalczyli reprezentanci naszej szkoły. Do awansu na finały wojewódzkie zabrakło 0,5 punktu pomocniczego. Trzy pierwsze zespoły zgromadziły taka samą liczbę dużych punktów. O kolejności miejsc zadecydowała tabela pomocnicza, w której  o 0,5 punktu lepsi byli koledzy z Radomyśla Wielkiego.

      Skład zespołu: Obara Maksymilian, Szumacher Maciej, Kamuda Artur, Ziobroń Maja klasa VIII b.

       

      Gratulujemy!!!

                                                                                                         / Lesław Jachowicz/

  • Kontakty

   • Zespół Szkół w Maliniu,
   • Malinie 220
    39-331 Chorzelów
    Poland
   • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
   • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
   • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów:

    zsmalinie@interia.eu
 • Galeria zdjęć

   brak danych