• Uroczyste zakończenie "zerówki".

     • 25 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oficjalnie zakończyły przedszkolny etap edukacji. Uroczystym polonezem powitały zgromadzonych gości na czele z paniami dyrektor Hiacyntą Jamróz i Moniką Klich. Część artystyczna przepełniona piosenkami i wierszami zawierającymi wiele emocji i tych, które za nami i tych, które czekają dzieci w kolejnym etapie kształcenia, a także tych wakacyjnych, letnich, beztroskich. Były podziękowania, uściski, buziaki, a nawet łzy. Pani Dyrektor wręczyła na koniec pamiątkowe dyplomy wszystkim absolwentom zerówki, podziękowała również rodzicom za współpracę, a panie wychowawczynie; Renata Drzymała i Paulina Ciejka wręczyły wychowankom drobne upominki. Udało się też połączyć poprzez kamerkę z Mają Watracz, która przebywa obecnie na rehabilitacji pooperacyjnej w Warszawie. Maja tęskni za rówieśnikami dlatego postaraliśmy się o tą łączność, by chociaż na chwilę, wirtualnie mogła z nami świętować. Po uroczystości na wszystkich czekał drobny poczęstunek przygotowany przez panie z trójki klasowej. 

      https://www.youtube.com/watch?v=OBGh_qJ0v4M

      /Renata Drzymała/

     • POŻEGNANIE KLAS VIII

     • 23 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie klas VIIIa i VIIIb, w którym wzięli udział: dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi, byli nauczyciele klas VIII oraz rodzice. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Katarzyny Sikory i Grażyny Król przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne. Wspominali lata spędzone w szkole podstawowej oraz sytuacje, które najbardziej zapadły im w pamięci. Dziękowali za przekazaną wiedzę, życzliwość i pomoc ze strony grona i pracowników szkoły. Było dużo śmiechu, ale pojawiło się również wielkie wzruszenie, kiedy część artystyczna zbliżała się już do końca i nastrój stał się bardziej poważny. W oczach wielu osób pojawiły się łzy, świadczące o wielkim przywiązaniu do szkoły podstawowej. Wzruszenie udzieliło się również nauczycielom i rodzicom, którzy z wielkim sentymentem wypowiadali się o ósmoklasistach. Uczniowie wręczyli upominki zebranym gościom, chcąc podziękować za okazaną pomoc i wielkie serce. Na zakończenie ósmoklasiści przygotowali specjalne niespodzianki. Najpierw Dominik Szot i Marek Bukowski wcielili się w rolę swych wychowawczyń i odegrali scenki z życia klasy, naśladując swoje panie. Chłopcy przebrali się za wychowawczynie, więc nie wiadomo czy bardziej śmieszył zebranych ich wygląd, czy przedstawione scenki z godzin wychowawczych.

      Kolejną niespodziankę, tym razem wokalną, przygotowała Patrycja Marmura, która zaśpiewała dla wszystkich ósmoklasistów niezwykle wzruszającą piosenkę pt. "Ostatni raz z moją klasą", akompaniował jej kuzyn Maks. Po tym utworze już nikt nie krył łez.

      Następnie dyrekcja szkoły wręczyła ósmoklasistom świadectwa, dyplomy absolwenta i upominki książkowe, a także i podziękowania dla rodziców, którzy szczególnie angażowali się w życie klasy i szkoły.

      Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, wielkie wrażenie zrobił na zebranych piękny i smaczny tort. Całości dopełniła specjalna czarno-złota dekoracja i odświętnie przygotowane stoły. To był szczególny dzień nie tylko dla ósmoklasistów, ale także dla ich wychowawczyń, wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, a także rodziców. Klasy VIIIa i VIIIb zapisały się w historii naszej szkoły jako wyjątkowi uczniowie: utalentowani, pracowici, a także zdyscyplinowani.

      Wychowawczynie klas VIII serdecznie dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu części artystycznej i dekoracji na uroczystość zakończenia szkoły podstawowej. Szczególnie jesteśmy wdzięczne panu Arkadiuszowie Chwałkowi, który zadbał o sprzęt i nagłośnienie, a także pani Lidii Rakoczy za pomoc techniczną i organizacyjną.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom ósmoklasistów za przygotowanie poczęstunku, dekoracji stołów i wspaniałą obsługę spotkania. Dziękujemy za piękne balony wypełnione helem i przygotowanie ścianki do pamiątkowych zdjęć. Poniżej zamieszczamy linki do zdjęć, które można pobrać na pamiątkę. Zachęcamy do obejrzenia filmiku z uroczystości wraz z prezentacjami obu klas, który przygotował niezawodny Igor Rakoczy.

      Zdjęcia od pani Anny Sieczki: https://photos.app.goo.gl/udBqJCJppPQfbsV38

      Zdjęcia od pani Grażyny Król: https://photos.app.goo.gl/JrHLT4uBuqjhXL7v7

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

     • „Każdy koniec daje szansę na nowy początek.”

      /Paulo Coelho/

      22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin odbyła się dziękczynna Msza Święta za szczęsliwie przezyty rok szkolny.

      23 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023 w szkole. Uroczystość odbywała się w dwóch etapach: klasy I – VII i klasy VIII. Podczas części oficjalnych uczniowie wspólnie z nauczycielami rodzicami spotkali się na sali gimnastycznej, aby podsumować mijający rok szkolny. Pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody oraz dyplomy za wysokie osiągnięcia i podziękowała rodzicom za wspólpracę, a wszystkim nauczycielom za wysiłek włożony w proces dydaktyczny. 

      Po częściach oficjalnych uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.

      WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH I POGODNYCH WAKACJI! NIECH TEN LETNI CZAS BĘDZIE PEŁEN NIEZAPOMNIANYCH PRZYGÓD!DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!!!   

       

     • Ostatni wyjazd VIII B

     • Nowa galeria Ostatni wyjazd VIII B została dodana do albumu fotograficznego

      G. Król

      21 czerwca 2023 klasa VIII B po raz ostatni spotkała się na wyjeździe w Brzyściu, pod opieką wychowawczyni Grażyny Król oraz pani Anny Boicetty i pani Natalii Sowy. Klasa miała do dyspozycji plac przed gospodą, trampolinę oraz całą salę wewnątrz. Przy pysznym poczęstunku i kiełbasce z grilla bardzo szybko upływał czas. Do muzyki, którą zapewnił nam niezawodny przewodniczący klasy Dominik Szot, tańczyliśmy "Belgijkę", "Macarenę" i wiele innych. Zrobiliśmy też sobie pamiątkowe zdjęcia. Tak szybko minął czas, żal było się rozstać... /G. Król/

     • "Młodzi Wspaniali"

     • 22 czerwca w sali posiedzeń Urzędu Gminy Tuszów Narodowy odbyło się uroczyste spotkanie laureatów konkursu "Młodzi Wspaniali". Tytuł ten jest przyznawany uczniom za indywidualne osiagnięcia naukowe, sportowe i artystyczne. 

      Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:

      - za osiągnięcia naukowe:

      Milena Arabasz, Miłosz Marek, Milena Salamaga, Zuzanna Surowiec, Aleksandra Uzar, Igor Salamaga, Zuzanna Mickiewicz, Artur Kamuda, Patryk Gałka, Maja Ziobroń, Maciej Maziarz, Maja Nowak, Julia Turkosz;

      - za osiągnięcia sportowe:

      Szymon Łukasik, Igor Rakoczy.

      Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

     • Ognisko klasy VIIIa

     • 21 czerwca odbyło się ognisko pożegnalne klasy VIIIa zorganizowane przez panie: Katarzynę Sikorę i Lidię Rakoczy. Jak zwykle gościliśmy na działce Igora Rakoczego, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody wszyscy czuli się fantastycznie. Były zabawy integracyjne i konkurencje rozgrywane drużynowo, które dostarczyły wiele emocji. Przyszedł też czas na wspomnienia lat spędzonych w szkole podstawowej, o których każdy opowiadał z wielkim sentymentem. Przypominaliśmy sobie najzabawniejsze wydarzenia oraz te, które najmilej wspominamy. Jednogłośnie nasze wycieczki, ogniska i spotkania zostały uznane za najbardziej godne pamięci:)

      Po poczęstunku młodzież bawiła się w grupach i rywalizowała w konkurencjach sportowych. Było bardzo wesoło, zawłaszcza, kiedy niektórzy postanowili się ochłodzić w stawie:)

      To było wspaniałe spotkanie, które pokazało nam, jak bardzo zgraną jesteśmy grupą i jak bardzo będziemy za sobą tęsknić:)

      Bardzo dziękujemy za gościnę i przepraszamy za wtargnięcie do stawu:)) Upał ma jednak skutki uboczne:))

      /Katarzyna Sikora/

     • Sukces w filmowym konkursie ogólnopolskim

     • 10.06,2023 ogłoszono wyniki IX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Uczniowskich "Młode Albatrosy 2023". Okazało się, że I nagrodę i statuetkę "Młodego Albatrosa 2023" w kategorii filmu fabularnego zdobył film "Karl von Drals i wynalezienie roweru” nakręcony przez zespół GF.Vąs z 8a czyli Igora Rakoczego, Tomka Głodzika, Mateusza Chachora, Kacpra Sikorę i Marka Bukowskiego. Oprócz statuetki chłopcy otrzymali m.in. słuchawki bezprzewodowe i kartę podarunkową w kwocie 700zł do wykorzystania w Media Markt. Na konkurs, po szkolnych eliminacjach, wysłane zostały jeszcze dwa filmy: "Zemsta" wykonany również przez wyżej wymienionych chłopców z 8a, którzy zaprosili do współpracy jeszcze kilka osób i "Mobby chick", którego autorkami są dziewczęta z 7b. Wszyscy do udziału w konkursie zostali zainspirowani przez nauczycielkę informatyki i plastyki, p. Małgorzatę Maziarz.

      Zwycięzcom gratulujemy niebywałego sukcesu i życzymy kontynuowania filmowych pasji!!!

      Poniżej zostały zamieszczone wszystkie trzy filmy.

                                                                                                                                            / M.Maziarz/

     • Wycieczka rowerowa klasy 6a

     • 21 czerwca uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią Małgorzatą Maziarz  wybrała się na wycieczkę rowerową. Głównym celem wycieczki była integracja zespołu klasowego i promocja aktywnego spędzania czasu. Wyposażeni w sprawne rowery i duże ilości wody wyruszyliśmy na przejażdżkę. Najpierw odiedziliśmy tereny rekreacyjne wokół Rado Resortu w Woli Chorzelowskiej. Następnie pojechaliśmy na stary tor gokardowy położony na skraju lasu na obrzeżach Woli Chorzelowskiej. Odkryliśmy tam bardzo fajne miejsce do wspólnego grilowania. Spędziliśmy tam całkiem miło czas i po godzinie 11-tej wyruszyliśmy nieśpiesznie w drogę powrotną.

                                                                                                                                                                 /M.Maziarz/

     • Spotkanie z policjantami

     • 20 czerwca w ramach działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje” odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu  mł. asp. Eweliną Ziembą a także z przedstawicielami Komisariatu w Tuszowie Narodowym mł. asp. Tomaszem Tynieci asp. szt. Grzegorzem Polek aby porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Policjanci wygłosili prelekcję dotyczącą uświadomienia uczniom o zagrożeniach czyhających na nich podczas letniego wypoczynku, pobytu w domu bez opieki rodziców, a także o odpowiedzialności osób nieletnich za popełniane czyny karalne. Podczas spotkania mł. asp. Ewelina Ziemba opowiedział uczniom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, m. in. o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, gdy np. w pobliżu nie ma chodnika. Funkcjonariusze ostrzegali także przed kąpielami i zabawami w miejscach niedozwolonych. Szczególną uwagę zwrócili na powinność korzystania z kąpielisk strzeżonych z udziałem ratownika oraz o wszelkiego rodzaju zagrożeniach wynikających z kąpania się na „dzikich akwenach”, a także o konsekwencjach skakania do wody na „główkę ”. Omówili także jak przygotować się do wędrówki po górskich szlakach i zasadach podczas wyjść w góry. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło przedstawienie wyposażenia policjanta prewencji - pałka służbowa, kamizelka czy kajdanki widziane z bliska były dużą atrakcją spotkania.

      Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze. Uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa jakie mogą napotkać uczniowie podczas wakacji oraz kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo-skutkowego.

      /F. Dąbrowska/

     • WYCIECZKA DO SKANSENU W KOLBUSZOWEJ

     • W dniu 14 czerwca 2023 r klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami p. Marią Jamróz i p. Beatą Wojciechowską – Durda odwiedziły skansen w Kolbuszowej - krajoznawcze muzeum etnograficzne pod gołym niebem, gdzie eksponowane są zabytki budownictwa ludowego oraz sprzęty, narzędzia i przedmioty służące mieszkańcom do pracy i codziennego życia w zagrodzie.

      Pan przewodnik opowiadał o życiu chłopów w dawnej wsi, a dzieci oglądały stare, drewniane zagrody otoczone wiklinowymi płotkami. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzały zabawki jakimi bawili się ich rówieśnicy w przeszłości. Uczestnicy wycieczki odwiedzili także: młyn wodny, pasiekę, szkołę wiejską, leśniczówkę, piękny drewniany kościół oraz wiele innych ciekawych obiektów. Na pewno była to niezapomniana podróż w czasie i wspaniała lekcja historii.

      Po zwiedzaniu przyszedł czas na kiełbaski z grilla i ciepłą herbatę.


      Serdeczne podziękowania składamy Mamom z klasy III b – p. Ani, p. Agacie i p. Paulinie za profesjonalne przygotowanie pikniku, za poświęcony czas, za uśmiech i smakowite jedzonko.

       

      /Beata Wojciechowska – Durda/

     • WYCIECZKA ROWEROWA KLASY V

     • W dniu 20.06.2023 r. klasa V wraz z p. Anną Leśniak i p. Moniką Klich wyruszyła na wycieczkę rowerową do Sarnowa. Celem wyjazdu było zachęcenie dzieci do jazdy rowerem, zwiedzania urokliwych i ciekawych miejsc naszego kraju. Podczas wyjazdu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w czasie zbliżających się wakacji, szczególnie kładąc nacisk na korzystanie z rowerów i poruszanie się nimi po drogach. 

      Po drodze zatrzymaliśmy się przy starym młynie wodnym w Dębiakach oraz pobliskiej kapliczce. W Sarnowie podczas postoju udaliśmy się na lody do sklepu PASSA. Zostaliśmy poczęstowani cukierkami przez panią Bernadetę Soję, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Kolejnym punktem programu było ognisko i odpoczynek na terenie prywatnej działki w środku lasu, którą mogliśmy kolejny już raz odwiedzić dzięki uprzejmości jej właściciela, pana Zbigniewa Leśniaka. Było ognisko, pieczenie kiełbasek, łowienie ryb, oraz zabawy m.in. w chowanego. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do GOKu w Grochowem na wystawę książek, które zostały nagrodzone w konkursie ,,Wydajemy Własną Książkę’’. Trasa naszej wycieczki choć długa, przebiegła w radosnej i przyjemnej atmosferze.

      Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy częściej uczestniczyć w takich wyjazdach. Atmosferę wycieczki najlepiej oddają zdjęcia, do których oglądnięcia serdecznie zapraszamy.


      /Anna Leśniak/

       

     • Wycieczka klasy IV do Brzyścia

     • 20 czerwca uczniowie klasy IV pod opieką pani Ewy Krępy i pani Sylwii Skolimowskiej wybrali się do Ostoi Słowianka w Brzyściu. Pobyt na terenie ośrodka rozpoczęli od spaceru po zwierzyńcu. Dzieci z uwagą obserwowały różne gatunki zwierząt. Na dłuższą chwilę zatrzymały się przy koniach i kaczkach. Uwagę przyciągnęły też struś i paw. Następnie wszyscy miło spędzali czas na placu zabaw oraz boisku. Panujący na dworze upał szybko dał się jednak we znaki. Na szczęście nie zabrakło pomysłów na gry i zabawy w klimatyzowanej sali zajazdu. Ważnym punktem programu był wspólny posiłek – pyszna kiełbaska z grilla. Można było również częstować się ciasteczkami i herbatką.

      Wyjazd stanowił okazję do odpoczynku od codziennych zajęć oraz rozmów o mijającym roku szkolnym i planach na najbliższe dwa miesiące. W życiu uczniów klasy IV kończy się pewien etap. Wszystkim gratuluję uzyskanych wyników i życzę wspaniałych wakacji!

                                                                                                                                                                  /Ewa Krępa/

       

     • Bałtów - wycieczka klas 0 - II

     • 15 czerwca uczniowie klas I, II i zerówki oraz Milenka Kosiorowska z klasy VI pod opieką pań Anny Jachowicz, Renaty Hyjek, Faustyny Dabrowskiej, Katarzyny Nowak, Renaty Drzymały i Pauliny Ciejki wybrali się na wycieczkę do Bałtowa. Miejsce to zapewnia wiele atrakcji. Mimo długiej podróży uczestnicy wyjazdu pełni energii rozpoczęli przygodę w Parku Jurajskim. To prawdziwa podróż w czasie, do okresu, w którym żyły dinozaury. Ścieżka z dinozaurami podzielona została na okresy geologiczne, dzięki czemu  goście parku mogli krok po kroku odkrywać historię ewolucji. Muzeum Dinozaurów  zaciekawiło dzieci eksponatami z różnych okresów w dziejach Ziemi. Prehistoryczne Oceanarium przedstawiło podwodny świat sprzed milionów lat. W jego wnętrzach zaprezentowane zostały ogromne, trójwymiarowe gady. Wiele strachu napędził nam rekin, który rozbił szklaną ścianę akwarium i o mały włos nas nie pożarł. Mnóstwo ciekawych zwierząt czekało na nas w zwierzyńcu dolnym, wśród nich furrorę zrobiła kapibara. Górny zwierzyniec zwiedzaliśmy w formie safari. Na Sabatówce przyjazne czarownice robiły sztuczki z bańkami mydlanymi, niektórych nawet zamykały w środku bańki. Zwiedziliśmy też zamki Polski, oczywiście miniaturowe, ale równie piękne. Zwieńczeniem pobytu były zabawy w parku zabaw i zakup pamiątek. Czas tak szybko nam minął na pełnej adrenaliny wycieczce.

      /Renata Drzymała/

     • Sukces plastyczny

     • 29 maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, odbył się finał X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Młodych Twórców – „Kardynał Stefan Wyszyński – Patron ważnych spraw”. Uczennica klasy czwartej, Milena Salamaga zajęła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy Milence dalszych sukcesów.

      /Renata Hyjek/

     • "WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ"

     • 15 czerwca 2023 roku odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego "Wydajemy własną książkę", który od 23 lat jest organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem. Wśród nagrodzonych znalazły się utwory napisane przez uczniów Zespołu Szkół w Maliniu.

      Nagrodę otrzymały:

      Zuzanna Sikora z klasy II (opiekun Anna Jachowicz)

      Mielna Salamaga z klasy IV (opiekun Ewa Krępa)

      Julia Turkosz z klasy VIIIb (opiekun Katarzyna Sikora)

      Na konkurs przygotowały swoje książki ponadto: Zuzanna Łukasik z klasy IIIa (opiekun Ewelina Łachut), Roma Występek i Oliwia Skiba z klasy VIIIb (opiekun Katarzyna Sikora). Gratulujemy wszystkim uczestnikom, przygotowanie własnej książki to wielkie wyzwanie i bardzo dużo pracy.

      /Katarzyna Sikora/

     • Świętokrzyskie perełki - wycieczka w ramach programu " Poznaj Polskę"

     •  

       

      W dniu 14 czerwca 2023 uczniowie klas VII a, VII b i VIII a byli na wycieczce realizowanej w ramach programu „ Poznaj Polskę” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      Młodzież zwiedzała ciekawe obiekty województwa świętokrzyskiego. Najpierw zobaczyli XVII wieczne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe, zamku, który do czasu Wersalu był najbardziej reprezentacyjną budowlą w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Dzisiaj obiekt jest trwałą ruiną.

      Kolejnym miejscem była kolegiata pod wezwaniem św. Marcina z Tours w Opatowie. Świątynia wybudowana w stylu romańskim, bardzo dobrze zachowana do naszych czasów Uczniowie mogli zobaczyć XII wieczne mury, sklepienia, Ciekawostką jest informacja, że książe piastowski Henryk Sandomierski miał osadzić Braci Świątyni Salomona w Opatowie – Templariusze przebywali w mieście do 1237 roku.

      Następnie udaliśmy się do Ćmielowa, gdzie działa Żywe Muzeum Porcelany AS. Ta manufaktura, bo ręcznie wykonuje się każdy element zastawy, wzbudziła zainteresowanie młodzieży, szczególnie ceny figurek, różowej porcelany. Wielość kolorów, form, kunszt artystów tworzących w glinie budzi podziw, jest towarem chętnie kupowanych za granicą.

      Smaczny obiad zjedliścy w restauracji Zamiejska w Opatowie, oprócz posiłku były lody i słynne krówki opatowskie prosto z linii produkcyjnej.

      Ostatnim miejscem, które poznaliśmy podczas tego wyjazdu to Eremus Silvae Aureae - Pustelnia Zotego Lasu w Rytwianach- Klasztor Pokamedulski. Kiedyś druga po krakowskiej Pustelnia kongregacji Góry Koronnej. Obecnie miejsce pracy twórczej,muzeum serialu "Czarne Chmury",miejsce, gdzie czas biegnie wolniej  mozna się wyciszyć. Podczas wycieczki opiekę nad modzieżą sprawowały panie Renata Lasek, Lidia Rakoczy, Ewelina Łachut, Sylwia Mickiewicz. 

                                                                                                                         / Renata Lasek/

       

     • Zerówka - Dzień Mamy i Taty.

     • 7 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego uczciły święto Mamy i Taty przygotowanym przez siebie występem. Pokazały krótką scenkę z życia rodziców, którzy trudzą się, wychowując potomstwo. Swoimi problemami podczas spaceru dzielą się między sobą mamy, a następnie tatusiowie skarżą się między sobą na nadmiar obowiązków. Czas szybko leci, dzieci rosną i same siedząc na ławeczce opowiadają o swoich rodzicach. Były też wiersze, piosenki, tańce, a utwór na skrzypcach zaprezentował Mateusz. Rodzice zostali obdarowani własnoręcznie przez dzieci ozdobionymi kubkami. Pani dyrektor Hiacynta Jamróz złożyła gościom życzenia, gratulując równocześnie utalentowanych pociech. W miłej, rodzinnej atmosferze uczestnicy uroczystości wrócili do domów.

      /Renata Drzymała/

     • WYCIECZKA DWUDNIOWA

     • W dniach 6-7 czerwca 2023 r. odbyła się wycieczka współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klas VIIa, VIIIa i VIIIb, nad którymi opiekę sprawowały wychowawczynie: Katarzyna Sikora, Grażyna Król i Lidia Rakoczy.

      Pierwszego dnia odwiedziliśmy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, zwiedzaliśmy ekspozycję plenerową, na której rozmieszczonych jest blisko 70 interaktywnych stanowisk do wykonywania eksperymentów z różnych dziedzin nauki, np. akustyki, hydrostatyki czy optyki. To była fantastyczna lekcja i świetna zabawa.

      Kolejnym punktem wyjazdu był Kopiec Kościuszki w Krakowie, który został usypany w hołdzie wielkiemu Polakowi i jest jednym z pięciu kopców znajdujących się w mieście. Dowiedzieliśmy się, że jest to nie tylko symboliczna mogiła i pomnik bohatera światowej sławy, ale też symbol wolności, niepodległości i solidarności narodów. Ze szczytu kopca mogliśmy podziwiać wspaniały widok na starą stolicę Polski-Kraków.

      Po południu dotarliśmy do  Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Byłego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu. Uczniowie zapoznali się z historią naszego kraju, dowiedzieli się, czym był Holocaust. Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie, oraz portrety niektórych więźniów. Widzieliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Następnie przewodnicy zaprowadzili nas do pomieszczeń, w których mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na ludziach. Pokazano nam również pomieszczenia, w których spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”, oraz w pomieszczeniu, gdzie gazowano ludzi. Ostatnim miejscem, które zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.
      Następnie udaliśmy się do Brzezinki, obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Było tam dużo baraków i tory. Ludzi przywożono tam pociągami, a kiedy wysiadali za bramą komendant pokazywał im, w którą stronę mają iść. W lewo oznaczało śmierć, w prawo życie. Za warstwą drzew ukryte były pomieszczenia gazowe, w których zabijano ludzi, a następnie palono ich ciała na stosie. Byliśmy również w jednym z baraków, w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić, w jakich warunkach musieli żyć więźniowie.

      Po tej trudnej, ale bardzo ważnej lekcji historii przyszedł czas na odpoczynek i rekreację. Dotarliśmy do Hotelu Olimpijskiego w Oświęcimiu, gdzie zjedliśmy obiadokolację, wszyscy zakwaterowali się  w pokojach. Chętni uczniowie mogli skorzystać z godzinnego pobytu na basenie krytym, udać się na spacer lub spędzić czas na rozmowach i zabawach.

      Kolejnego dnia odwiedziliśmy największy w Polsce park rozrywki - Energylandię w Zatorze, gdzie był czas na integrację i zabawę, zjedliśmy też wspólny obiad. Podczas kilkugodzinnego pobytu wszyscy świetnie się bawili, korzystając z krótszych niż zazwyczaj kolejek, a mimo to pozostało uczucie niedosytu. Nawet całodniowy pobyt w tym miejscu okazał się za krótki.

      Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach będącego jednym z największych i najbardziej znanych świątyń w Polsce.

      /Katarzyna Sikora, fot. Grażyna Król/

       

     • Dziewczęta z klasy VII b mistrzyniami powiatu mieleckiego w piłce nożnej

     • W dniu 7 czerwca 2023 roku odbył się finał powiatowy w piłce nożnej dziewcząt i chłopców klas VII – VIII. W związku z wycieczką klas VIII a i VIII b, w rozgrywkach nie wzięli udziału chłopcy. Natomiast dziewczęta były bezkonkurencyjne. Pokonały kolejno SP 9 Mielec, SP Radomyśl Wielki, SP Jamy oraz SP Wadowice Górne,  zdobywając tytuł mistrzyń powiatu mieleckiego.

      Skład zespołu: Pleban Magdalena, Bauer Milena, Sasor Zuzanna, Vizauer Marlena, Ziobroń Maja, Ortyl Julia, Kurmaniak Milena klasa VII b.

      Gratulujemy!!!

      / Lesław Jachowicz/

  • Kontakty

   • Zespół Szkół w Maliniu,
   • Malinie 220
    39-331 Chorzelów
    Poland
   • Szkoła Podstawowa w Maliniu: (17) 774 32 20
   • Publiczne Przedszkole w Ławnicy: (17) 747 90 10
   • Email wewnętrzny dla pracowników szkoły i na potrzeby organizowanych konkursów:

    zsmalinie@interia.eu
 • Galeria zdjęć

   brak danych