10.09.2021
W piątek 10 września nasza społeczPość szkolna uczciła zbliżającą się beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wszyscy zgromadziliśmy się na placu przed szkołą, by wspólnie świętować to radosne wydarzenie. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie pani dyrektor Lidia Rakoczy przypomniała zgromadzonym postać Patrona, Jego naukę, poinformowała też uczniów o beatyfikacji, która zaplanowana jest na 12 września. Powitała zaproszonych gości: Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, pracownika IPN w Rzeszowie, dr. Jacka Magdonia, Wójta Gminy Tuszów Narodowy Andrzeja Głaza, sołtysa wsi Malinie Jana Maziarza, ks. Prałata Andrzeja Ramsa i prezesa OSP Malinie II Arkadiusza Rusina.
Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas VIa i VIb przygotowany pod kierunkiem pani Ewy Krępy i pana Arkadiusza Chwałka. Towarzyszyły mu występy wokalne uczniów klasy III oraz solistek: Patrycji Marmury z klasy VIIa i Gabrysi Arabasz z klasy VIII. Z okazji tak wyjątkowego wydarzenia, jakim jest beatyfikacja, postanowiliśmy przybliżyć wychowankom duchowe dziedzictwo Prymasa i zachęcić do czerpania z jego bogactwa. Prowadzący akademię odnosili się do nauczania Kardynała i wskazywali wartości, które mogą pomóc w kształtowaniu każdego z nas. Przytaczane wypowiedzi mówiły o godności człowieka, roli rodziny, umiłowaniu Ojczyzny, wierze w Boga i zaufaniu Matce Najświętszej. Nie mogło też zabraknąć Społecznej Krucjaty Miłości – programu odnowy życia codziennego. Szczególnie wzruszające były recytacje i piosenki nawiązujące treścią do kolejnych nurtów dziedzictwa Prymasa.
Ostatnim punktem programu były Szkolny Koncert Pieśni Religijnych poświęcony Patronowi, który został przygotowany pod kierunkiem wychowawców i nauczyciela muzyki Arkadiusza Chwałka. Wszystkie klasy zaprezentowały wybraną piosenkę religijną, chcąc wyrazić swą radość z beatyfikacji. Uczniowie zaprezentowali następujące utwory:
klasa I - "Taki duży, taki mały",
klasa IIa - "Była cicha i piękna jak wiosna",
klasa IIb - "Czarna Madonna",
klasa III - "Ziemia, którą mi dajesz",
klasa IV razem z klasa Vb - "Chwalę Ciebie, Panie",
klasa Va - "Jezus moim królem",
klasa VIa - "Błogosławieni",
klasa VIb - "Czarna Madonna",
klasa VIIa - "Gabriel zwiastował",
klasa VIIb - "Barka",
klasa VIII - "Po górach, dolinach".
Na zakończenie głos zabrał dr Magdoń, który przybliżył uczniom życie i działalność kard. Stefana Wyszyńskiego na tle trudnych czasów komunistycznych. Wójt gminy w swoim wystąpieniu podkreślił dokonania Prymasa Tysiąclecia, wyrażając wielką radość, że jest patronem szkoły w Maliniu. Powiedział również o planowanej budowie pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego jako wyrazie wdzięczności za Jego niezłomną postawę i ponadczasową naukę.
To był bardzo ważny dzień dla całej społeczności szkolnej, który miał przygotować nas duchowo na niedzielną beatyfikację. Przypominać o tym będą foldery zawieszone na szkole i niezwykła wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Została ona przygotowana w 2018 roku przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji 70. jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Zawiera fotografie i refleksje dwóch wielkich Polaków na temat pojęć, które są filarami życia człowieka i społeczności. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą, która swą treścią wpisuje się w uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
/Katarzyna Sikora, Ewa Krępa fot. Magdalena Sedlak/