1 lutego uczniowie klasy VI, VII i w małej części V pojechali do Rzeszowa, do Teatru MASKA na spektakl "Teraz tu jest nasz dom". Wyjazd zorganizowała polonistka, p. Ewa Krępa przy pomocy p. Małgorzaty Maziarz. Pomysł na tę wycieczkę wziął się stąd, że grupa teatralna z klasy VI, która w grudniu zajęła I miejsce w Podkarpackim Konkursie "Literatura i Dzieci - Niezwykłe Opowieści", jako nagrodę otrzymała darmowe bilety do Teatru MASKA na wybrany spektakl. Skład tej grupy to: Karolina Cisło, Maciek Hyjek, Seweryn Jakubczyk, Katarzyna Kasprzak, Monika Kmuk, Kamila Kozak, Oliwia Kozak, Jakub Majewski, Amelia Marmura, Laura Rybińska, Julia Surowiec, Jakub Turkosz, Szymon Turkosz, Patryk Vizauer, Amelia Wieczerzak.
Spektakl "Teraz tu jest nasz dom" uczniowie obejrzeli z dużym zainteresowaniem. Przedstawienie oparte na książce Barbary Gawryluk, która ukazała się w serii wydawniczej „Wojny dorosłych – historie dzieci”, uczy otwartości i tolerancji, w mądry i przystępny sposób opowiadając o współczesnej historii. Ukazując wojnę widzianą oczami dziecka, mówi także o problemach z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji. Spektakl uwrażliwia widza na aktualny problem uchodźców. Oprócz treści wrażenie robi także scenografia, choreografia, sposób przedstawienia wojny na scenie, muzyka, Szczególnie widzom zapada w pamięć scena, którą można nazwać "Nie przesadza się starych drzew".
Przy okazji wizyty w teatrze uczniowie utrwalali wiedzę o zachowaniu w takim przybytku sztuki: o odpowiednim stroju, o korzystaniu z szatni, w której należało zostawić także plecaki, o wyłączaniu telefonów na czas spektaklu, o niejedzeniu podczas przedstawienia, o znaczeniu dzwonków w teatrze (pojedynczy dzwonek zaprasza widzów na widownię, podwójny nakazuje zająć swoje miejsce, trzeci natomiast sygnalizuje rozpoczęcie spektaklu.)
Po spektaklu uczniowie uczestnili w lekcji teatralnej "Jak powstaje spektakl teatralny", którą poprowadziła aktorka, pani Małgorzata Szczyrek. Młodzież w czasie tej lekcji poznała szczegóły pracy twórców przedstawienia: reżysera, scenografa, kompozytora, choreografa i aktora. Uczniowie zobaczyli jak wygląda scenariusz do przedstawienia teatralnego, dowiedzieli się co to są didaskalia, zobaczyli przykładowe projekty kostiumów, lalek i masek. Przy okazji poznali także różnicę między lalką a kukiełką.
/Małgorzata Maziarz/