30 listopada klasa IV pod opieką pań: Katarzyny Sikory i Grażyny Król udała się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym i Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem. Wyjazd związany był z tematyką lekcji języka polskiego, podczas których omawiane były zagadnienia związane z biblioteką i powstawaniem książek.
Jak zawsze zostaliśmy powitani bardzo serdecznie przez panie: Patrycję Bednarską i Karolinę Dulik. Najpierw pani dyrektor oprowadziła dzieci po Izbie Pamięci im. gen. Władysława Sikorskiego, przedstawiając najważniejsze informacje z jego życia, opowiedziała też historię domu, w którym mieści się teraz biblioteka. Potem uczniowie mogli obejrzeć, jak wygląda katalog biblioteczny, poznali zasady zapisu i wypożyczania książek w GBP w Tuszowie Narodowym. Ostatnim punktem były zajęcia biblioteczne, związane z ostatnio omawianą lekturą pt. "Akademia pana Kleksa". Dzieci mogły nie tylko wykazać się swoją wiedzą, a także kreatywnością i zdolnościami plastycznymi, przygotowując portrety pana Kleksa według własnego pomysłu. Panie bibliotekarki chwaliły czwartoklasistów za zaangażowanie i nagrodziły wszystkich zakładkami i słodyczami. Dzieci niechętnie opuszczały bibliotekę, twierdząc, że na pewno tu wrócą.
Potem udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem, gdzie uczniowie zwiedzili salę wystawową z wyjątkowymi książkami tworzącymi unikatową Bibliotekę Białych Kruków. Pani dyrektor Mariola Pelic opowiedziała dzieciom o konkursie "Wydajemy własną książkę", który już ponad 20 lat jest organizowany przez GOK w Grochowem. Uczniowie zapoznali się z zasadami konkursu i z zainteresowaniem oglądali przepiękne, własnoręcznie wykonane książki przygotowane w poprzednich edycjach.
Następnie odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Małgorzatę Lasek, która zajmuje się rękodziełem artystycznym i przedmiotami wykonanymi najczęściej z recyklingu, jest specjalistką tworzenia kolaży. Pokazała uczestnikom warsztatów, jak można w ciekawy sposób wykorzystać gazety, resztki papieru czy materiału do stworzenia oryginalnej okładki do swojej książki. Dodatkowo pani Lasek omówiła budowę książki, rodzaje okładek, a także kolejne etapy powstawania książki i tworzące ją osoby. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością i powstały przepiękne okładki.
/Katarzyna Sikora/